yks. mon.
nominatiivi vaalâ vaalah
genetiivi vaalâ valâi
vaalâi
akkusatiivi vaalâ vaalâid
illatiivi vaalân vaaláid
lokatiivi vaalâst vaalâin
komitatiivi vaaláin valâigijn
valâiguin
abessiivi valâttáá valâittáá
essiivi vaallân
partitiivi vaallâd
Full paradigm →

vaalâ (subst.)

yks. mon.
nominatiivi vaalâ vaalah
genetiivi vaalâ valâi
vaalâi
akkusatiivi vaalâ vaalâid
illatiivi vaalân vaaláid
lokatiivi vaalâst vaalâin
komitatiivi vaaláin valâigijn
valâiguin
abessiivi valâttáá valâittáá
essiivi vaallân
partitiivi vaallâd
Full paradigm →
vaalâ Word history → Texts →
  • vaalâ subst. yks. akkusatiivi
  • vaalâ subst. yks. genetiivi
  • vaalâ subst. yks. nominatiivi

Find a problem?

If you find any bugs, please get in touch with us. Describe the problem, and tell us what web browser or mobile phone you were using, or what word you were searching for when you encountered the problem.

vaalâ is a possible form of ...

vaalâ Word history → Texts →
  • vaalâ subst. yks. akkusatiivi
  • vaalâ subst. yks. genetiivi
  • vaalâ subst. yks. nominatiivi